Lay Leadership 2019

Grateful for those that serve in these roles

COMMUNITY UNITED METHODIST CHURCH

LAY LEADERSHIP FOR 2019

Updated: March 27, 2019


LEADERSHIP COUNCIL

Chairperson: Dave Withers (2019)

Vice-Chairperson: Kevin Milhorn (2021)

Lay Leader: Mike Hanna (2019)


Pastors (voice and vote): Daryl and Debbie Allen, Loida Divine


Chairpersons of Administrative Committees: Board of Trustees (George Clive); Finance (Mike Weer); and Staff Parish Relations (Sandi Moore)


Ministry Area Team Leaders: Connect (Kathi Moschos); GROW (Dorothy Wockenfuss); Missions (Elsa Kaye); and Foundations (Diane Parette)


CONNECT MINISTRY AREA TEAM

Chairperson: Kathi Moschos

Secretary: TBD

Pastors:  Daryl Allen

Staff: Joey Landstedt (Minister of Contemporary Worship); Diane Wright (Minister of Traditional Worship)


Chairpersons/Representatives of Other Ministry Areas: Contemporary Worship Committee (Mona Oliver); Music Committee (TBD); Welcoming (Shirley Keith); Traditional Worship Committee (Gretchen Sholar)


FOUNDATIONS MINISTRY AREA TEAM

Chairperson: Diane Parette

Secretary: Faye Umble

Pastors:  Deborah Allen

Staff: Jill Flohr (Preschool Director); Bree Jimenez (Minister of Youth); Faye Umble (Minister of Children); Jenn Landstedt (Ministry Assistant)


Chairpersons/Representatives of Other Ministry Areas: Children’s Ministry (Mindy Standifer); Preschool Committee Chair (Judy Bell); Youth Ministry (John Oliver); Youth Representative (Riley Standifer)


GROW MINISTRY AREA TEAM

Chairperson: Dorothy Wockenfuss

Secretary: Brenda Durkin

Pastors:  Loida Divine

Staff: John LeCain (Assistant Minister of Visitation); Mal Patterson (Minister of Visitation)


Chairpersons/Representatives of Other Ministry Areas: Bereavement Meals (Pam Conrad); Christian Support Group (Linda Millard); Congregational Care (Marilyn Merrick); Good Samaritans (Brenda Durkin); Jail Ministry (Terry Brown); Library (Sandy Dahl); Online Directory (Bobby & Becky Duvall); Prayer Team (Dreama Stroud); Stephen Ministry (Barry Laidlaw & Mike Moschos); Sunday School (Shirley French)


MISSIONS MINISTRY AREA TEAM

Chairperson: Elsa Kaye

Secretary: Bob Turner

Pastors:  Loida Divine

Chairpersons/Representatives of Other Ministry Areas: Missions (TBD, 2019); Mission Teams (TBD); UM Men (Bob Turner, 2019); and UM Women (Donna Turner)


BOARD OF TRUSTEES

Chairperson: George Clive (2020)

Vice-Chairperson: Curley Elliott (2020)

Secretary: Pam Conrad

Pastors: (voice, no vote): Daryl and Debbie Allen, Loida Divine

Support Team Leaders (voice, no vote): Disaster Planning and Response Team (Bobby Duvall); Parsonage Committee (Lynda Yorks); Technology Coordinator (Trent Tucker); Technical Historian (TBD)


2019: Pam Conrad                         

2020: George Clive, Michael Grovesteen, Howard Silvers

2021: Curley Elliott, John Huige, Chris Nelson


DISASTER PLANNING AND RESPONSE TEAM

Chairperson: Bobby Duvall

Other Members: Walt Arnold, Joe Cappellini, George Clive, Curley Elliott


COMMUNITY CHRISTIAN SCHOOL PRESCHOOL ADVISORY COMMITTEE

Chairperson: Judy Bell

Pastors: (voice and vote): Daryl and Debbie Allen, Loida Divine

Staff (voice, no vote): Preschool Director (Jill Flohr); Teacher Representative (Cathy Munson – 2018/2019); Parent Representative (Robin Gerstemeier)

Other Members: Church Council Vice-Chair (Kevin Milhorn), Finance Representative (Dick Garrant), and Foundations Pillar Chair (Diane Parette)


2018/2019: Lisa Deffenbaugh, Cathy Smalling

2019/2020: Judy Bell, Joanie Pauwels, Nickey Sprung

2020/2021: Robin Gerstemeier, Mary Walton, Carrie Warren


FINANCE COMMITTEE

Chairperson: Mike Weer

Vice-Chairperson: Dave Newell

Pastors (voice and vote): Daryl and Debbie Allen, Loida Divine

Staff (voice, no vote): Treasurer (Connie Dooley)

Other Members: Church Council Chair (Dave Withers); Financial Secretary (Julie Dietz); Lay Leader (Mike Hanna); Planned Giving Chair (Mark Farner); Staff Parish Chair (Sandi Moore); Stewardship Chair (Terry Brown); and Trustee Representative (TBD); Preschool Liaison (Dick Garrant)


At-Large Members: Russell Sprung (2019), Diane Spencer (2019); Cathy Fowler (2020), Dick Garrant (2020), Mike Moschos (2020), Dave Newell (2020); Eric Gerstemeier (2021); Dewayne Rothfuss (2021)


AUDIT COMMITTEE

Chairperson: Ann Timmons

Other Members: Kathy Brown, Giselle Lawn, Mike Moschos

PLANNED GIVING COMMITTEE

Chairperson:  Mark Farner

Pastors (voice and vote): Daryl and Debbie Allen, Loida Divine

Representative from Finance: TBD

Representative from Trustees: TBD

Other Members: Mark Farner, Marti Frain, Vince Morris


STEWARDSHIP COMMITTEE

Chairperson: Terry Brown

Other Members: Joey Landstedt (graphic design); Marcia Thompson (time/talent survey follow-up)

2019: Terry Brown

2020: Bob Jorden, Christine Neal

2021: Jane Morgan, Charlie Wegman, Trish Wegman, Jacki Wolfe


LAY LEADERSHIP COMMITTEE

Chairpersons (voice and vote): Pastors Daryl and Debbie Allen

Vice-Chairperson: Esther Hoevenair

Other Members (voice and vote): Pastor Loida Divine, Lay Leader Mike Hanna


2019: Bobbie Bergmann, Carol Exum, Jane James

2020: Marilyn Dyer, Star Johnson, Bobbi Neal, Mindy Standifer

2021: Dwaine Green, Becky Hanna, Donna Turner


STAFF PARISH RELATIONS COMMITTEE

Chairperson: Sandi Moore

Vice-Chairperson: Mike Hanna

Pastors (voice, no vote): Daryl and Debbie Allen, Loida Divine

Lay Leader: Mike Hanna

Lay Members to Annual Conference: Giselle Lawn, Art and Judy Wadding


2019: Wayne Cunkelman, Sandi Moore, Gretchen Sholar

2020: Alan Laraway, Jim Patterson, Mike Standifer

2021: Chris Cheshire, Deb Justus, Sally Maust