In Person Worship Resuming October 18th More Info

Lay Leadership 2020

Grateful for those that serve in these roles

COMMUNITY UNITED METHODIST CHURCH

LAY LEADERSHIP FOR 2020

Updated: November 5, 2019


LEADERSHIP COUNCIL

Chairperson: Kevin Milhorn (2021)

Vice-Chairperson: Bobbi Neal (2021)

Lay Leader: Elsa Kaye (2022)

 

Pastors (voice and vote): Daryl and Debbie Allen, CJ Hill

 

Chairpersons of Administrative Committees: Board of Trustees (Curley Elliott); Finance (Eric Gerstemeier); and Staff Parish Relations (Mike Hanna)

 

Ministry Area Team Leaders: Connect (Judy Woodling); Grow (TBD); Missions (Giselle Lawn: 2021); and Foundations (Diane Parette: 2021)


CONNECT MINISTRY AREA TEAM

Chairperson: Judy Woodling

Secretary: TBD

Pastors:  Daryl Allen

Staff: Joey Landstedt (Minister of Contemporary Worship); Diane Wright (Minister of Traditional Worship)


Chairpersons/Representatives of Other Ministry Areas: Contemporary Worship Committee (Mona Oliver); Marketing (Melinda Milhorn); Music Committee (Marilyn Vito); Welcoming (TBD); Traditional Worship Committee (Gretchen Sholar)


FOUNDATIONS MINISTRY AREA TEAM

Chairperson: Diane Parette

Secretary: Faye Umble

Pastors:  Debbie Allen

Staff: Jill Flohr (Preschool Director); Bree Jimenez (Minister of Youth); Faye Umble (Minister of Children); Jenn Landstedt (Ministry Assistant)


Chairpersons/Representatives of Other Ministry Areas: Children’s Ministry (Mindy Standifer); Preschool Committee Chair (Judy Bell); Youth Ministry (John Oliver); Youth Representative (Riley Standifer); Upward Sports (Jose Irizarry)


GROW MINISTRY AREA TEAM

Chairperson: TBD

Secretary: Brenda Durkin

Pastors:  CJ Hill

Staff: John LeCain (Assistant Minister of Visitation); Mal Patterson (Minister of Visitation)


Chairpersons/Representatives of Other Ministry Areas: Bereavement Meals (Pam Conrad); Congregational Care (Marilyn Merrick); Good Samaritans (Brenda Durkin); Jail Ministry (Terry Brown); Library (Sandy Dahl); Online Directory (Bobby & Becky Duvall); Prayer Team (Dreama Stroud); Stephen Ministry (Barry Laidlaw & Mike Moschos); Sunday School (Shirley French)


MISSIONS MINISTRY AREA TEAM

Chairperson: Giselle Lawn

Secretary: Diane Spencer

Pastors:  CJ Hill

Chairpersons/Representatives of Other Ministry Areas: Missions (Elsa Kaye); Mission Teams (TBD); UM Men (Bob Turner, President); and UM Women (Pat Holmes, President)


BOARD OF TRUSTEES

Chairperson: Curley Elliott (2021)

Vice-Chairperson: John Huige (2021)

Secretary: Pam Conrad

Pastors: (voice, no vote): Daryl and Debbie Allen, CJ Hill

Support Team Leaders (voice, no vote): Disaster Planning and Response Team (Bobby Duvall); Parsonage Committee (Lynda Yorks); Technology Coordinator (Trent Tucker); Technical Historian (TBD)

                      

2020: Pam Conrad, Michael Grovesteen, Howard Silvers

2021: Curley Elliott, John Huige, Chris Nelson

2022: Louise McFarland, Ralph Whitney, Sally Whitney


DISASTER PLANNING AND RESPONSE TEAM

Chairperson: Bobby Duvall

Other Members: Walt Arnold, Joe Cappellini, Curley Elliott


PLANNED GIVING COMMITTEE

Chairperson: Steve Neal

Pastors (voice and vote): Daryl and Debbie Allen, CJ Hill

Representative from Finance: Cathy Fowler

Representative from Trustees: Curley Elliott

Other Members: Bobbi Steele-Marotta, Vince Morris


COMMUNITY CHRISTIAN SCHOOL PRESCHOOL ADVISORY COMMITTEE

Chairperson: Judy Bell

Pastors: (voice and vote): Daryl and Debbie Allen, CJ Hill

Staff (voice, no vote): Preschool Director (Jill Flohr); Teacher Representative (Cathy Munson – 2019/2020); Parent Representative (Robin Gerstemeier)

Other Members: Church Council Vice-Chair (Bobbi Neal), Finance Representative (Dick Garrant), and Foundations Pillar Chair (Diane Parette)


2019/2020: Judy Bell, Joanie Pauwels

2020/2021: Robin Gerstemeier, Mary Walton, Carrie Warren

2021/2022: Rod Denslow, Delores Kight, Sandy Kurland


FINANCE COMMITTEE

Chairperson: Eric Gerstemeier

Vice-Chairperson: Mike Moschos

Pastors (voice and vote): Daryl and Debbie Allen, CJ Hill

Staff (voice, no vote): Treasurer (Connie Dooley)

Other Members: Church Council Chair (Kevin Milhorn); Financial Secretary (Julie Dietz); Lay Leader (Elsa Kaye); Planned Giving Chair (Steve Neal); Staff Parish Chair (Mike Hanna); Stewardship Chair (Terry Brown); and Trustee Chairman (Curley Elliott); Preschool Liaison (Dick Garrant)


At-Large Members:

2020: Cathy Fowler, Dick Garrant, Mike Moschos

2021: Dave Newell, Eric Gerstemeier

2022: Bill Fecher, Lee Snyder


AUDIT COMMITTEE

Chairperson: Ann Timmons

Other Members: Kathy Brown, Marilyn Vito


STEWARDSHIP COMMITTEE

Chairperson: Terry Brown

Other Members: Joey Landstedt (graphic design); Marcia Thompson (time/talent survey follow-up)


2020: Terry Brown, Marilyn Dyer, Bob Jorden, Christine Neal

2021: Charlie Wegman, Trish Wegman, Jacki Wolfe


LAY LEADERSHIP COMMITTEE

Chairpersons (voice and vote): Pastors Daryl and Debbie Allen

Vice-Chairperson: TBD

Other Members (voice and vote): Pastor CJ Hill, Lay Leader Elsa Kaye


2020: Marilyn Dyer, Star Johnson, Mindy Standifer

2021: Becky Hanna, Donna Turner

2022: Marv Baden, Linda Hershberger, Barry Laidlaw


STAFF PARISH RELATIONS COMMITTEE

Chairperson: Mike Hanna

Vice-Chairperson: TBD

Pastors (voice, no vote): Daryl and Debbie Allen, CJ Hill

Lay Leader: Elsa Kaye

Lay Members to Annual Conference: Giselle Lawn, Riley Standifer, Hunter Gnann


2020: Alan Laraway, Jim Patterson, Mike Standifer

2021: Chris Cheshire, Deb Justus, Sally Maust

2022: Mike Hanna, Bob Holowiak, Phil Neal