Lay Leadership 2022

Grateful for those that serve in these roles

COMMUNITY UNITED METHODIST CHURCH

LAY LEADERSHIP FOR 2022

(Updated 7/26/2022)

 

LEADERSHIP COUNCIL

Chairperson: Bobbi Neal (2023)

Vice-Chairperson: Mike Standifer (2023)

Lay Leader: Kevin Milhorn (2024)

 

Pastors (voice and vote):

 

Chairpersons of Administrative Committees: Board of Trustees (Sally Whitney); Finance (Dave Newell); and Staff Parish Relations (Mike Hanna)

 

Pillar Team Leaders: Connect (Judy Woodling, 2022); Discipleship (Giselle Lawn: 2022); and Foundations (Kim Myles)

 

 

CONNECT MINISTRY AREA TEAM

Chairperson: Judy Woodling

Secretary: TBD

Pastors:  Kelly Smith & Ben Spangler (TBC)

Staff: Marcie Winter (Minister of Traditional & Contemporary Worship)

 

Chairpersons/Representatives of Other Ministry Areas: Contemporary Worship Committee (Mona Oliver); Marketing (Melinda Milhorn); Music Committee (Marilyn Vito); Welcoming (TBD); Traditional Worship Committee (TBD)

 

DISCIPLESHIP PILLAR TEAM

Chairperson: Giselle Lawn

Secretary: TBD

Pastors:  Kelly Smith & Ben Spangler (TBC)

Staff: Mal Patterson (Minister of Visitation)

 

Chairpersons/Representatives of Other Ministry Areas: Bereavement Meals (Judy Olmstead); Congregational Care (Marilyn Merrick); Good Samaritans (TBD); Jail Ministry (Terry Brown); Library (Sandy Dahl); Missions (Elsa Kaye); Mission Teams (TBD); Online Directory (Office Manager); Prayer Team (Maressa Smith); Stephen Ministry (Mike Moschos & Mary Jacobs); UM Men (Bob Turner, President); and UM Women (Susan Walters and Joyce Patterson, Co-Presidents)

 

 

FOUNDATIONS PILLAR TEAM

Chairperson: Kim Myles

Secretary: Faye Umble

Pastors:  Kelly Smith & Ben Spangler (TBC)

Staff: Jill Flohr (Preschool Director); Vacant (Interim Minister of Youth); Faye Umble (Minister of Children); Jenn Landstedt (Ministry Assistant)

 

Chairpersons/Representatives of Other Ministry Areas: Children’s Ministry (Mindy Standifer); Preschool Committee Chair (Judy Bell); Youth Ministry (John Oliver); Youth Representative (TBA); Upward Sports (Jose Irizarry)

 

 

BOARD OF TRUSTEES

Chairperson: Sally Whitney  

Vice-Chairperson: Swain Padgett

Secretary: TBD

Pastors: (voice, no vote): Kelly Smith & Ben Spangler (TBC)

Support Team Leaders (voice, no vote): Disaster Planning and Response Team (Bobby Duvall)

 

2022                           2023                           2024

Ralph Whitney            John Oliver                 Bob Sholar

Sally Whitney             Swain Padgett            Dick Springer

Marilyn Elliott            Elsa Kaye                    Charlie Wegman

 

DISASTER PLANNING AND RESPONSE TEAM

Chairperson: Mark Farner

Other Members: Dale Dooley, Joe Cappellini

 

PLANNED GIVING COMMITTEE

           Chairperson: Steve Neal

           Pastors (voice and vote): Kelly Smith & Ben Spangler (TBC)

           Representative from Finance: TBD

           Representative from Trustees: Sally Whitney

Other Members: Bobbi Steele-Marotta, Vince Morris

 

 

COMMUNITY CHRISTIAN SCHOOL PRESCHOOL ADVISORY COMMITTEE

Chairperson: Judy Bell

Pastors: (voice and vote): Kelly Smith & Ben Spangler (TBC)

Staff (voice, no vote): Preschool Director (Jill Flohr); Teacher Representative (Cathy Munson); Parent Representative (TBD)

Other Members: Church Council Vice-Chair (Mike Standifer), Finance Representative (Dick Garrant), and Foundations Pillar Chair (TBD)

 

June 2022                  June 2023                   June 2024       

Judy Bell                     Carol Builta               Judy Bell

Delores Kight             Robin Gerstemeier     Sandy Kurland

Sandy Kurland            Marcy Novak                          


FINANCE COMMITTEE

Chairperson: Dave Newell

Vice-Chairperson: Mike Moschos

Pastors (voice and vote): Kelly Smith & Ben Spangler

Staff (voice, no vote): Treasurer (Dave Brucker)

Other Members: Church Council Chair (Bobbi Neal); Financial Secretary (Barb Guenther); Lay Leader (Kevin Milhorn); Planned Giving Chair (Steve Neal); Staff Parish Chair (Mike Hanna); Stewardship Chair (Terry Brown); and Trustee Chairman (Sally Whitney); Preschool Liaison (Dick Garrant)

 

At-Large Members:

 

2022               2023                           2024

Bill Fecher      Dick Garrant               Curley Elliott

Lee Snyder      Mike Moschos            Dave Newell

 

           AUDIT COMMITTEE

Chairperson: Ann Timmons

Other Members: Kathy Brown, Marilyn Vito

 

STEWARDSHIP COMMITTEE

Chairperson: Terry Brown

Other Members: Jenn Landstedt (Graphic Design); TBD (time/talent survey follow-up); Charlie and Trish Wegman

 

 

LAY LEADERSHIP COMMITTEE

Chairpersons (voice and vote): Kelly Smith & Ben Spangler

Vice-Chairperson: Donna Turner

Other Members (voice and vote): Pastor CJ Hill, Kevin Milhorn (Lay Leader)

 

2022                           2023                           2024

Marv Baden              Melinda Milhorn        Mary Powell

Linda Hershberger     Donna Turner             

                                             

STAFF PARISH RELATIONS COMMITTEE

Chairperson: Mike Hanna

Vice-Chairperson: TBD

Pastors (voice, no vote): Kelly Smith & Ben Spangler

Lay Leader: Kevin Milhorn

Lay Members to Annual Conference: Giselle Lawn

 

2022                          2023                           2024   

Mike Hanna              Pam Conrad             Gail Burgess

Bob Holowiak          Phyllis Whalen         Pat Holmes

                                  Phil Neal                   Marcia Thompson                                                         

 

 

ANTIRACISM COORDINATORS: Giselle Lawn,

ANNUAL CONFERENCE LAY DELEGATES: Giselle Lawn, Youth (TBA)

ANNUAL CONFERENCE LAY DELEGATE ALTERNATES: TBD